Prefabrik ve betonarme yapılan uzun ömürlü tercih edilen yapılardır. Kullanım amacı bakımından prefabrik yapılar her mevsime uygun genellikle yaz mevsiminde kullanım olarak tercih edilen yapılardır. Prefabrik ve betonarme yapılar imarında kullanılan malzemeler nedeni ile birbirinden önemli ölçüde ayrışmaktadır.

Betonarme Yapılarda Kullanılan Malzemeler

Betonarme yapıların duvar inşaatı yapıldığında tuğla ve beton malzemelerden faydalanılır. Prefabrik evlerde ise duvarları 1.25 m genişliğinde çift kısmı fibercement levhalar arasında EPS köpük veya taş yünü yalıtım malzeme dolgusu olan panel sistemleri kullanılır.

Prefabrik evlerin dış duvar kalınlığı 10 cm iç duvar kalınlığı 6cm’dir. Betonarme yapılara göre ısı yalıtımı daha üst seviyededir çünkü duvar panelinin arasında yalıtım malzemesi bulunur. Betonarme çatı sisteminde son kat beton işlemden sonra çoğunlukla ahşap kullanımı ile çatı örtüsü yapılır. Ayrıca beton çatıya ilave yalıtım işlemi uygulanmaz. Prefabrik evlerde ise çatı sistemlerinin ana iskelesinde özel üretilmiş olan çelik makas sistemleri kullanılır ve çatı ile tavan arası özel levha kaplamaları üzerine cam yünü yalıtım malzemesi kullanılarak enerji tasarrufu sağlanmış olur.