Öncelikle prefabrik ev ile hafif çelik yapıların karıştırıldığını görülüyor. Bu karışıklığın nedeni her ikisi de prefabrik ev diye ifade edilmesidir. Prefabrik ev ile çelik iskeletli evin arasındaki farkları detaylı bir şekilde bilmek gerekir. Teknik ayrıntılara girmeden aradaki farklar şu şekilde sıralanabilir:

Prefabrik yapı tüm malzemelerin fabrikada imal edildiği ve sahada zemin betonu üzerine bu malzemelerin monte edilmesi ile elde edilen yapı sistemidir. En geç 1 hafta içinde montajı bitmiş olur.

Hafif çelik yapı sisteminde montaj işi mevcuttur. Çelik profilden oluşan duvarları, döşeme ızgarası ve çatı makasları fabrika ortamında üretilir, sahada bu malzemelerin montajı yapılır. Çelik karkasın üzerine kaplaması ve arasına yalıtım malzemesi serilmesi işlemi de sahada gerçekleşir. Tüm bu işlemler sadece basit bir montajdan ibaret değildir. 20 ila 30 gün içinde tamamlanır.

Taşıyıcı Sistem Üzerine…

Prefabrik yapıların dış duvarları 10 cm iç duvarları 6 cm’dir, dayanıklılık bakımından çelik eve göre daha zayıf demek doğru olmaz. İkisi farklı sistem ile inşa edilir:

Prefabrik yapılarda çelik H profiller her duvar paneli arasına yerleştirilir ve bu paneller başka profiller ile de desteklenir ve zemine sabitlenir. Bu süreçte montaj ekibi çok önemlidir. Bununla beraber anlaşılan prefabrik firmasının malzeme kalitesi önem taşımaktadır.

Hafif çelik yapıların daha farklı bir yapım sistemi vardır. Çelik profiller ile oluşturulan yapının tüm kısımları fabrikada hazırlanır. Dolayısıyla tamamen çelikten oluşan ağ şeklinde çelik konstrüksiyon elde edilmiş olur. Arasına konulacak olan yalıtım malzemesi (taş yünü) ve kaplama malzemesi (fibercement) ile tıra yüklenir. Müşterimizin arsasına daha önce döktürmüş olduğu betonun üzerine montajı yapılır. Hafif Çelik evlerin duvarları daha kalın, yalıtım malzemeleri sayesinde yalıtımı da daha iyidir.

Bu noktada farklı yapım sistemleri olan hafif çelik ve prefabrik evlerin farklı çeşitleri olduğu düşünüldüğünde söz konusu evin güvenilir olması için en dayanıklı malzemenin seçilmesine özen gösterilmelidir. Ancak bu sayede hiçbir sorun yaşamadan sorgulamadan satın alabilirsiniz. Bunların içinden bütçenize ve kullanımına da uygun olan modeli tercih edebilirsiniz.