Diğer betonarme yapılar gibi uzun süre yapım aşaması gerektirmez. İnşaat öncesinde hazır olarak getirilen bu parçalar, o anda takılarak inşaat bitirilir. Son derece pratik ve hızlı şekilde sürecin işlemesi de tüm inşaat sahiplerinin beklentilerini karşılayacaktır.

Çelik inşaat süreci de belli ölçülerde olan çelik konstrüksiyon parçalarının birleştirilmesi ile gerçekleşir. Çeliğin tercih edilme nedenlerinin başında gelen, sağlam olmasının yanı sıra kolay şekil almasıdır. Eğilme ve bükülme gibi kolay hareket kazandırılarak farklı şekillere girebilir.

Prefabrik ve çelik konstrüksiyon yapıların tercih edilmelerinin bir diğer nedeni de depreme ve doğal afetlere dayanıklı olmalarıdır.

Depreme Dayanıklı Konutlar

Deprem konutları olarak inşa edilen prefabrik yapılar, zarif görünümlü ve dayanıklı olmaları ile de tercih edilmektedir. Farklı coğrafi bölgelerde değişen model zenginliği tercih edilir. İklim şartları, arazinin şekli, prefabrik konutlarda model seçimini belirleyen etkenlerdir.

Prefabrik konutların hızlı yapım aşamaları ve uygun fiyatlı olması da önemli tercih sebeplerinin başında gelir. İç tasarımları kişinin zevkine göre de tasarlanabilir. Şehir dışı nakliyesini de yapan prefabrik firmaları, son derece rahat bir inşa sürecini hazırlarlar.

Hazır prefabrik konutların ulaşım ve işçi konaklama maliyetleri yapı fiyatına dahil olmayacaktır. Güvenli ve sağlam olmaları nedeniyle her geçen gün talebi artan konutlardandır.