Fabrikada yapılmış olan malzemeler prefabrik evlerin bir arsa üzerinde kurulumu için müsait değildir. Her ne kadar üretilmiş olan bu parçalar ile bir ev çıkmış olsa da evlerin kurulumu için belli bir zemin yapısı olması gerekir.

“Prefabrik ev zemin betonu işlemi nasıl yapılır?” sorusunun yanıtı olarak öncelikle prefabrik ev kurulumu yapılacak alan zemin ile ilgili çalışmalar uygulanır. Zeminin ev yapısına ve büyüklüğüne uygun bir şekilde hazırlanması gerekir. Ayrıca prefabrik evin üzerine konumlandırılacağı temelin ölçüleri müşteri talebine bağlı olarak değişir. Standart olarak; bina sınırından minimum 20’şer cm çıkma yapılarak mimar tarafından çizilir. Müşteri zemin betonunu geleceği öngörerek büyük atmak isterse o şekilde beton planı çıkarılır.

Anahtar teslim vermiş olduğumuz prefabrik ev fiyatlarımıza zemin beton işlemi dahil değildir. Ancak bizden talep ederseniz biz de anlaşmalı olduğumuz beton firmasıyla beton işlemini ücreti karşılığında yapabiliriz. Karar verdiğiniz ve sözleşme yaptığımız prefabrik eviniz için firmamız pis ve temiz su giderleri, betonunun atılacağı yerin ve evin oturacağı alanın taşma paylarının net olarak olduğu temel beton planını size vermektedir.

Prefabrik Evlerin Zemin Hazırlık Aşamaları

İlk önce müşteri tarafından ne büyüklükte bir zemin istediği belirlenir. Daha sonrasında evin konumlandırılacağı alan düzleme ve kazı işlemleri yapılır. Beton yüksekliği minimum 30 cm olacak şekilde dökülmesi önerilir. Beton planında gösterilen gider boşlukları bırakılması gerekir. Beton döküm işlemi tamamlandıktan sonra kuruması beklenir ve şap uygulaması yapılır. Üzerine likit membran uygulaması yapılırsa zeminden su veya nem gelme ihtimaline karşı önlem alınmış olur.

Prefabrik Ev İçin Zemin Betonu Neden Gereklidir?

Fabrika ortamında üretilmiş olan malzemelerle yapılan prefabrik evler hemen kurulum için zeminin uygun hale getirilmesi gerekir. Prefabrik yapının sağlam ve uzun bir süre arsada aktif bir şekilde kullanılması için zemin betonu oldukça önemlidir. Zemin betonu yerine alternatif olarak platform üzerine prefabrik uygulanabilir fakat zemin sabit bir şekilde bağlı olarak uygulanan prefabrik ev size daha fazla verim sağlar.

Standart olarak prefabrik ev zemin işlemi evin yapısına ve ölçülerine uygun olarak hazırlanması gerekir. Bunun haricinde talebi ölçüye göre temel beton planı firma tarafından hazır hale getirilir. Beton dökümü işleme öncesinde arsanın zemin etüdü yapılır ve ona göre bir beton uygulanır. Düz ve prefabrik evi taşıyacak dayanıklılığı sahip bir zemin için gerekli olan tüm şartlar sağlanması gerekir.